http://ariscool.com/velling60vinthereiw
Create a free web page @ aris cool
  Did you create this page?
html . Created: 11 Sep 19 . Hits: 23

Optymalizacja seo - Czym będzie optymalizacja seo, jakie to są jego typy, dlaczego należy i jak je wykonywać? (samodzielnie czy zlecić agencji). Zwięzły zestaw wszystkich użytecznych informacji!

Optymalizacja seo - Czym okazuje się być pozycjonowanie seo, jakie są jego warianty, dlaczego powinno się i jak je przeprowadzać? (osobiście czy zlecić agencji). Treściwy zestaw każdych pomocnych informacji!

Optymalizacja seo to nieco zagadkowe słowo, z którym do czynienia nie ma na co dzień dużo ludzi. Managerowie witryn, którzy jednak dbają o potężną pozycję swojej strony internetowej, bloga czy sklepiku doskonale jednakże wiedzą, że optymalizacja seo to fundamentalna czynność, żeby znaleźć się wysoce w rankingu Google i być wyświetlanym na górze listy osób wyszukujących dane informacje. Samo pozycjonowanie nie jest dokuczliwe do wdrożenia, ale żąda zaznajomienia całego tematu. W ów artykule prezentujemy odpowiedź na pytanie, czym jest pozycjonowanie oraz podpowiadamy jak pozycjonować stronę, dlaczego jest to takie ważne oraz jakie są rodzaje pozycjonowania.

Czym jest pozycjonowanie seo?Pozycjonowaniem nazywamy wszystkie wykonywania, które mają uczynić, że nasza strona www będzie pojawiała się wysoce w wynikach przeszukiwania, jeśli dana osoba szukać będzie konkretnego hasła. Wyszukiwarka internetowa Google określa na bazie wielu składników, jakie witryny wyświetlić, podczas gdy konkretna persona szuka określonych informacji. https://kellerdudley0.skyrock.com/3325911798-Pozycjonowanie-Czym-okazuje-si-by-pozycjonowanie-jakie-to-s-jego.html Google tworzy w związku z tym ranking najbardziej użytecznych stron i wyświetla je w właściwej kolejności. Pozycjonując witrynę, osobiście wpływamy na wiele elementów tak, aby Google uznało naszą witrynę za pożyteczną, zawierającą mnóstwo danych a także ją wyświetliło jak najwyżej. Optymalizacja seo witryny internetowej może odbywać się na dużo sposobów. Możemy udoskonalać samą stronę internetową www, ustawiając właściwe elementy w taki sposób, żeby były atrakcyjne dla Google a także prowadzić czynności zewnętrzne np. linkowanie. W ogólności zachodzi nader duża liczba szczegółów, na które możemy wpływać osobiście. Poniektóre z wymienionych mają wyższą wartość a pewne niższą.

Sugestia: Google jest w stanie osobiście rozpoznawać i indeksować strony internetowej bez naszych działań. Wówczas gdy jednak ustawimy właściwie poszczególne części, wyszukiwarka o wiele łatwiej będzie umieszczała wysoko w rankingu powyższą witrynę. Ingerując w ów proces, mamy gigantyczny wpływ na to, na której pozycji pojawi się nasza strona www.
Pozycjonować witrynę damy radę osobiście a także wykupując usługę w firmach promocyjnych, lub firmach seo, których jest dużo na rynku. Oferują one złożone posługi, pojedyncze operacje czy wsparcie w tym zakresie. Pozycjonować mamy możliwość również przeróżnego rodzaju strony internetowej np. małe blogi, sklepy internetowe czy duże serwisy. Najlepsze korzyści daje długotrwałe i regularne organizowanie konkretnych operacji. Cena pozycjonowania może być różny w zależności od ilości wykupionych usług, ich jakość, marki czy propozycji. Ceny mogą w związku z tym wahać się od kilkunastu złotych nawet do kilkunastu tyś złotych co miesiąc. Tańszą alternatywą dla agencji seo są freelancerzy, którzy też realizują pozycjonowanie seo za nieco niższe sumy.
Dlaczego pozycjonuje się strony internetowej i dlaczego powinno się?

Po co powinniśmy pozycjonować naszą witrynę? To jedno z podstawowych pytań, które spada przy temacie seo. Pożądane byłoby prowadzić takiego rodzaju czynności z kilku przyczyn. Naczelnym i głównym jednocześnie jest możliwość znalezienia się naszej witryny internetowej na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwarki w konkretnej branży czy kategorii i nabywanie sporej liczby nabywców czy czytelników. Jeśli będziemy stosownie “podpowiadać” Google, o czym jest nasza witryna oraz że jest wartościowa, będziemy pojawiali się np. w top10 czy top3 wyników pod danym hasłem. Im wyższa nasza ranga, tym bardziej natężony ruch pozyskiwać będziemy np. na nasz portal czy do naszego sklepu komputerowego. https://www.storeboard.com/blogs/do-it-yourself/pozycjonowanie-czym-jest-pozycjonowanie-seo-jakie-to-sa-jego-typy-czemu-trzeba-i-jak-je-przeprowadzac-osobiscie-czy-powierzyc-agencji-zwiezly-zbi%C3%83%C2%B3r-kazdych-pomocnych-porad/1013543 Wyraźnie największa liczba ludzi osób wchodzi na początkowe dwa, trzy rezultaty a trochę mniej na pozostałe siedem osiem na czołowej stronie. Druga strona jest bardzo nieczęsto wyświetlana, a następujące są de facto już lekceważone. Jeśli zatem pragnęlibyśmy, tak aby wiele konsumentów odnajdywało naszą witrynę w wyszukiwarce gogole, opłaca się pozycjonować tą stronę internetową.

Następnym powodem, dla którego trzeba by wysoko w rezultatach poszukiwania są sprawy wizerunkowe. Jeżeli będziemy na wysokich lokatach, co niemiara ludzi będzie uważało tę agancję interaktywną za rzeczywiście cenną i pożyteczna, gdyż samo Google ją wyróżnia i promuje. Daje możliwość to zbudować własną renomę i właściwy wizerunek marki. https://stanleymcguire20.wordpress.com/2019/09/09/dwanascie-najgorszych-rodzai-kont-na-twitterze-w-temacie-pozycjonowanie-ktore-sledzisz/ Jeżeli nie będziemy wyświetlani w wyszukiwarce Google, wiele osób nie zdecyduje się na korzystanie z naszych posług, jako że nie będzie wiedziała, co ma mieć na myśli o takiej agencji. Obecność w Google dzisiaj to wręcz zobowiązanie.

Pozycjonowanie ogólneJeżeli zechcemy pozycjonować naszą stronę, jest na to szereg rodzai. Głównym z nich jest optymalizacja witryny internetowej. Powinno się skonfigurować odpowiednio tytuł i opis strony www, które będą wyświetlane w wyszukiwarce google w pobliżu naszego adresu www ludziom, które wyszukują wiadomośi. Za pośrednictwem temu nie tylko użytkownicy dowiedzą się, o czymże jest ta witryna, ale i również Google. Należałoby umieszczać także linki na naszej witrynie do odmiennych jego części i wpisów co również pomaga indeksacji. Pozostałym elementem jest tworzenie tekstów pozycjonowania. To treści naszpikowane słowami kluczowymi, pod którymi chcemy być wyszukiwani w sieci. Posiadają możliwość one obejmować np. nazwy kategorii, tematów czy danych rzeczy, jeśli mamy sklep. Treści seo możemy zapisywać na własną rękę lub zamówić w instytucjach interaktywnych, lub agencjach seo. Użytecznym elementem pozycjonowania jest linkbuilding, czyli położenie backlinków do naszej witryny na innych witrynach www w sieci. Google za sprawą temu określa naszą popularność i sugeruje się poleceniami innych witryn www. Tę usługę również zdołamy zamówić w instytucji seo, a jej pracownicy na wielu serwisach będą dodawać np. zaproszenia na naszej stronki internetowej z linkiem czy teksty polecające.

Pozycjonować mamy możliwość dodatkowo witrynę na wiele rodzajów. Jest w stanie być to np. pozycjonowanie miejscowe, które ma umożliwić kolosalną kondycję naszej strony internetowej na regionalnym sektorze związanym z konkretną miejscowością czy pozycjonowanie pod funkcje wyszukiwania głosowe, jeżeli potrzebujemy zostać wyświetlani wyżej od konkurencji, kiedy nabywca zadaje zapytanie poprzez mikrofon. Możemy też pozycjonować stronę w szerokim zakresie - pod dużo fraz lub pod sprzętu mobilne. Prócz działań seo powszechnego, które jest podstawą, jesteśmy w stanie pozycjonować stronę w danym nurcie. Zdecydowanie należy porozmawiać o takich strategiach z doradcami w agencjach seo, którzy wspomogą podjąć nam słuszną decyzje i dobrać odpowiednie pozycjonowanie do naszej sytuacji.
Jakie to usługi dają firmy SEO? Przekonaj się, z jakich usług powinieneś korzystać selekcjonując filię SEO zajmujące się pozycjonowaniem strony!

Firmy SEO to jedne z najlepszych instytucji na rynku tuż niedaleko tych interaktywnych czy marketingowych. Agencje takie zajmujące się promowaniem strony www mogą dawać różnorodne usługi, które pomogą poszerzyć naszą sytuację w wyszukiwarce Google różnymi strategiami. Agencje seo oferują nierzadko też posługi poboczne, które nie mają ścisłego związku z pozycjonowaniem, a przede wszystkim ogólnie pojętym marketingiem internetowym Niżej uwidaczniamy jakie usługi - zasadnicze i pomocnicze oferują agencje SEO i jak działają w rzeczywistości.

Czym jest agencja interaktywna SEO? Jak działają?Firmy SEO to agencje zajmujące się działaniami seo witryn. Na gałęzi pracują jako w największym stopniu nowoczesne, dlatego, że przeważnie zajmują się wyłącznie działaniami pozycjonowania i oferują posługi w wąskiej kategorii. Firmy takie z reguły zatrudniają wielu fachowców z różnych dziedzin pozycjonowania. Są to korporacje działające stacjonarnie - mające siedzibę w realnym świecie, ale oferują najczęściej usługi w internecie. Obowiązkiem agencji seo jest sprawienie, żeby witryna użytkownika znalazła się jak najwyżej w rezultatach wyszukiwania. Agencje takiego rodzaju są w stanie ofiarować kompleksową obsługę składającą się ze wszelakich części, jakie proponują, ale też i dają możliwość wybrania indywidualnych ofert takich jak seo copywriting czy link building. Z ich pomocy możemy zarówno korzystać długofalowo, współpracując z nimi np. przez parę lat (co daje najlepsze wyniki) lub stosować je sporadycznie np. do optymalizacji witryny pod kątem seo po jej stworzeniu. Agencje seo są jednymi z najliczniejszych agencji na rynku tuż po takich marketingowych. Bez przeszkody odkryjemy również właściwą agencję, która oferuje porządane przez nas posługi w najlepszej wartości.

Naczelnym rodzajem prac, jakie dają agencje seo, jest optymalizacja witryny www. Jest to usługa właściwego dostosowania samej witryny internetowej w ów sposób, by była ona przyjazna przy użyciu Google, a wyszukiwarka mogą ją swobodniej oraz wyżej indeksować. Optymalizacja strony opiera się na wykonaniu prac wprost na niej. Mamy możliwość kupić ją niezależnie w dowolnym momencie np. po jej pisaniu, kupieniu czy wprowadzaniu znaczących zmian. Optymalizacja witryny prowadzona jest się np. poprzez ustawienie odpowiednich metadanych, tytułu i spisu witryny www w wyszukiwarce Google czy też nadaniu adekwatnej formy tak, tak aby była ona atrakcyjniejsza dla Google. W toku optymalizacji agencje seo sprawdzają i ew. korygują linkowanie wewnętrzne, stosowne wdrożenie nagłówków, śródtytułów, opisy przedmiotów - jeśli będzie to sklep czy działanie pełnej witryny. Optymalizacja witryny to nie tylko i wyłącznie poczynania stricte seo, ale też i zrobienie, tak aby witryna funkcjonowała błyskawicznie, bez problemu i była piękna dla klienta. Google bierze pod uwagę okres ładowania witryny czy jej rozgłos i ilość czasu, który spędzają na niej konsumenci.

Drugą znaną usługą, którą proponują agencje seo, będzie linkbuilding. To umiejscowienie odnośników na zewnętrznych portalach www bloga czy forach. http://vester23bigum.edublogs.org/2019/09/09/optymalizacja-seo-czymze-okazuje-sie-byc-pozycjonowanie-seo-jakie-to-sa-jego-rodzaje-czemu-powinno-sie-i-jak-je-wykonywac-na-wlasna-reke-czy-polecic-agencji-przykrotki-zestaw-kazdych-pozyteczn/ Dzięki temu Google mierzy jak niesłychanie popularna i rekomendowana jest nasza witryna przez obcych internautów sieci i czy opłaca się rozmieszczać ją wysoko w rezultatach wyświetlania w wyszukiwarce google. Agencje seo potrafią regularnie dodawać wpisy polecające naszą stronę z linkami do niej na stosownych forach czy w social mediach, tak by otrzymać jak najlepszy rezultat. Agencje SEO dobierają najlepsze witryny pod kątem ich renomy, atrybutów dofollow i nofollow czy tworzą wpisy tak, aby nie były odbierane i znakowane jako spam.

SEO Copywriting to 3 posługa, jaką często prezentują agencje seo. Jest to tworzenie artykułów seo, w których będą zarówno potrzebne dla kontrahentów, ale i dodatkowo odpowiednio zoptymalizowane dla wyszukiwarki internetowej Google. Na bazie wyrażeń kluczowych ocenia, o czym jest dana strona i jak multum informacji na dany temat odnajduje się na niej. Agencje seo zatrudniają copywriterów, jacy pojmują kryteria seo, skonstruowania sprawnego tekstu pozycjonującego i piszą je dla klientów. Rezerwując takie prace, dostaniemy artykuły ciekawe, tematyczne, ale i zawierające kilka typów fraz w właściwym rozmieszczeniu i natężeniu. Użytkując z SEO Copywritingu, treści mogą być też odpowiednio sformatowane, podzielone i zaprogramowane tak, ażeby dać, jak najkorzystniejszy efekt pozycjonujący.

Optymalizacja seo lokalne to następna, nader znana usługa udzielana przez agencje seo. Jest to pozycjonowanie seo witryny internetowej pod kątem określonej lokalizacji. https://zenwriting.net/clevelandgreenwood65/z-jakiej-przyczyny-nikt-nie-zwraca-uwagi-na-te-szczegoly-pozycjonowanie W tej opcji agencja dąży do tego, iżby nasza strona www była wyświetlana wysoko w wynikach poszukiwania jednostkom korzystającym z Google w konkretnej okolicy i szukającym informacji w danym miejscu. Usługa ta kierowana jest do ludzi operujących stacjonarnie i szukających odbiorców lokalnie. Do prac działań seo miejscowego będzie włączało się sporządzanie teksów seo z miejscowymi frazami, linkbuidling na miejscowych forach, skonstruowanie wizytówki w Google Moja Firma czy pozycjonowanie wizytówki w Google Maps.

Do nieco mniej popularnych, lecz również czasem sugerowanych propozycji przez agencje seo być może należeć np. pozycjonowanie pod wynajdowanie głosowe, audyt seo, pozycjonowanie seo w konkretnych państwach gdzie sektor jest raczej inny i wskazane jest powziąć inne kroki lub pozycjonowanie duże.

Produkty drugorzędneFirmy seo najczęściej oferują dodatkowo inne usługi złączone ogólnie z marketingiem internetowym, ale nie mające bezpośredniego oddziaływania na seo i pozycjonowanie seo witryny. Z całą pewnością będzie są to copywriting i content marketing, inaczej tworzenie wielorakiego typu treści, które mają przyciągać klientów oraz odbiorców. W firmach seo zamówimy zatem przeważnie wpisy tematyczne na bloga czy treści różnego typu. Niesłychanie nierzadko agencje seo proponują też kampanie marketingowe. Posiadamy możliwość wobec tego korzystać ze sporządzenia takiej kampanii, jej konfiguracji czy obsługi. Cząstka agencji seo zajmuje się prowadzeniem kont w social mediach oraz promowaniem firmy na portalach społecznościowych. Usługi ponadplanowe, jakie to proponują filie seo, będą niesłychanie wielokrotnie związane z ogólnym marketingiem internetowym. Należy z nich posłużyć się, jeśli współpracujemy już pod kątem seo z daną agencją, ponieważ będzie to przyjemne i efektywne, a podejmowane działania będą tworzone pod kątem odmiennych prac pozycjonerskich i dadzą lepszy skutek.


Ile kosztuje pozycjonowanie seo witryn www internetowych?

Zlecając komuś pozycjonowanie seo witryn www internetowych, winieneś zainteresować się, z jakimi łączy to się wydatkami. Tego typu usługa wyceniana może być na rozmaite sposoby. Ceny w poszczególnych instytucjach SEO różnią się od siebie diametralnie. Wskazane jest, wiedzieć, od czegoż tak naprawdę jest zależne wycena posługi pozycjonowania witryn www internetowych. http://ariscool.com/thaysen69monraduyv Kluczowym najlepszym czynnikiem jest typ pobieranej opłaty. Na rynku z reguły współwystępują dwie formy rozliczeniowe. https://www.openlearning.com/u/howellmccann6/blog/PozycjonowanieSeoCzymeOkazujeSiByPozycjonowanieSeoJakieToSJegoTypyDlaczegoOpacaSiIJakJePrzeprowadzaSamemuCzyPowierzyAgencjiKrtkiZestawKadychPotrzebnychPorad/ Z przedsiębiorstwami SEO rozliczać się zdołamy za pomocą abonamentu lub za uzyskany skutek. Rozliczanie abonamentowe opiera się na tym, iż co miesiąc uiszczana jest stała należność. Po wpłaceniu podejmowane są wyznaczone działania. Nie mamy jednakże pewności czy zostaną one zrobione, a również czy skutek tego rodzaju pozycjonowania definitywnie okaże się dla nas korzystny. Być może stać się przecież, że zapłata pozostanie pobrana, czynności pozostaną wykonane, a pozycje witryny w wyszukiwarce Google nie będą się polepszały. Alternatywną metodą rozliczania, bardziej uczciwą i korzystną dla petentów jest rozliczanie za osiągany skutek. Z filią SEO rozliczasz się jedynie wtedy, kiedy Twoja witryna internetowa zdobędzie zarysowany w porozumieniu efekt na ustalone słowa kluczowego. To oznacza, że w sytuacji, wówczas gdy nie powiedzie się wypozycjonować witryny na słowo kluczowe, na którym Wam zależało, nie zapłacisz w zupełności nic. W sprawie, jeśli udało się, jednak polepszyć pozycję witryny www na słowo kluczowe, zapłacisz sumę wpisaną w spisanej uprzednio umowie. Tego typu postać rozliczeniowa jest rzeczywiście korzystna dla samego klienta. Nie są potrzebne od niego miesięczne wpłaty, które nie zagwarantują uzyskanych rezultatów. Kolejną zasadniczą sprawą jest sposób wyceny działań seo określonych fraz kluczowych powiązanych ze stroną. Słowa kluczowe wykorzystane w dalszym kroku w działaniom seo w firmach szacowane są na odmienne sposoby. Wielokrotnie spotykanym zjawiskiem jest wycena poparta prawidłową analizą wyrazu kluczowego. Rozpatrywanie polega ustaleniu najistotniejszych danych na temat frazy kluczowej. Pod atencję bierze się liczbę miesięcznych wyszukiwań konkretnego wyrażenia kluczowego, konkurencję na określoną frazę, a także generalną ilość wyników w wyszukiwarce Google na tę słowo kluczowe. Dalszym składnikiem, jaki to może definiować zapłatę działań seo witryny, będzie tematyka związana z frazą. Jak wiadomo, iż więcej zapłacimy za pozycjonowanie seo stron powiązanych z branżą ubezpieczeniową niźli z humorem. Dla przykładu, jeśli prowadzisz towarzystwo ubezpieczeniowe i raczysz wypozycjonować stronę na wyraz kluczowe związane z tą dziedziną, to najprawdopodobniej zapłacisz nawet do pięćdziesięciu razy więcej niż w przypadku frazy związanej z humorem. To znaczy, iż są wyrazy kluczowe, za jakich optymalizacja seo zapłacimy 5000 zł, a istnieją i takie, za które zapłacimy 100 zł. Tak wielki przedział cenowy skutkuje, że przed zleceniem komuś seo winnyśmy poprosić o rozpiskę ze szczegółową wyceną. Bądźmy, więc ostrożni. Nie chcemy w końcu powierzyć agencji SEO przeprowadzenie czegoś, czego po prostu nasz własny aktualny budżet nie jest w będzie udźwignąć. Przy zlecaniu działań seo warto nie zapominać, też iż nie wszelkie miejsca uda się ulepszyć. Wskazane jest dlatego zdefiniować kilka wyrażeń kluczowych, których miejsca potrzebujemy powiększyć, a na pewno któreś słowo uda się z ogromnym skutkiem wypozycjonować. Ze względu na ilość czynników, które mają wpływ wprost na wycenę słowa kluczowego, trudno jest jednoznacznie powiedzieć, jaka jest konkretna kompletna cena szeregowania. W trakcie zlecania firmie SEO takowego zadania, powinno się zapytać, które elementy bierze ona pod uwagę przy wycenie. Wspaniałą kwestią są, także typy technologii wykorzystywanych w czasie działań seo. Interesant musi dowiedzieć się, czy też agencja SEO wykorzystuje metody typu black hat, bądź white hat. Wówczas gdy spółka zapewni, iż stosuje strategie white hat, to jesteśmy w stanie być spokojni o naszą witrynę, iż nic negatywnego się z nią nie stanie na skutek pozycjonowania. W kwestii, gdyby ktoś odpowiedział, iż stosuje się techniki Black hat, powinniśmy trzy razy zastanowić się, czy chcemy z takiej posługi skorzystać. Nieudolne działania pozycjonera w dziedzinie Black Hat SEO mają możliwość wywołać więcej złego niż dobrego. Zastosowanie technik Black Hat, czyli niezgodnych z regulaminem wyszukiwarki Google łączy się z zagrożeniem założeniu naszej witrynie filtra od wykonawców Google. Na skutek takiego rodzaju zdarzenia znalezienie naszej witryny w Google będzie właściwie niedopuszczalne. Są z pewnością metody na zdejmowanie takowego filtra i powrót do rezultatów wyszukiwania, jednakże calutki proces jest bardzo czasochłonny i nie zawsze ukończy się dla nas pomyślnie. Z tego powodu powinniśmy zastanowić się, komu zlecamy pozycjonowanie tego typu strony. Warto w każdym przypadku przeczytać recenzje o danych instytucjach SEO. Z nich możemy dowiedzieć się prawdziwych danych o efektach działalności takich firm. Finalną sprawą, którą powinniśmy brać pod uwagę, podczas zlecania jakiejś osobie działań seo strony jest to, czy gwarantuje on utrzymanie wyników witryny na wskazane wyrażenia kluczowe w ustalonym okresie. Termin jest w stanie się różnić, najlepiej, aby nie było to krócej niż 1 rok po rozliczeniu. http://www.imfaceplate.com/Schneider51S/pozycjonowanie-seo-czym-bdzie-pozycjonowanie-seo-jakie-s-jego-warianty-dlaczego-warto-i-jak-je-przeprowadza-osobicie-czy-zleci-agencji-treciwy-zestaw-kadych-poytecznych-porad https://www.openlearning.com/u/shapirobock4/blog/PozycjonowanieSeoCzymeOkazujeSiByPozycjonowanieSeoJakieSJegoRodzajeDlaczegoNaleyIJakJeRealizowaSamodzielnieCzyPowierzyAgencjiPrzykrtkiZestawWszystkichUytecznychInformacji/ Bardzo często przytrafia się, iż bez owijania w bawełnę po rozliczeniu i sfinalizowaniu umowy agencja SEO usuwa wcześniej dodane odsyłacze zwrotne i wpisy z zaplecza seo, które miały znaczenie na porządny rezultat naszej strony w wyszukiwarkach. Wycofanie backlinków skutkuje nagłe zminimalizowanie renomy naszej strony w oczach Google, co powoduje znacznym spadkiem pozycji. Reasumując, calutki przebieg powiązany z wyceną działań seo jest bardzo wielowarstwowy. https://writeablog.net/howellduggan84/piec-sposobow-aby-uzyskac-pozycjonowanie-ktore-stosuja-specjalisci-z-dziedziny Nie da się ustalić dokładnie, ile kosztować będzie ta posługa. W każdej firmy SEO koszty te będą się różnić i zależeć mogą być od różnych czynników. Zastanawiając się nad pozycjonowaniem witryny na wyznaczone wyrażenia kluczowe, trzeba udać się do kilku agencji i poprosić o ich wycenę.